Domovu pro seniory zazvonila hrana, obyvatelé se musí stěhovat

Více než osm let poskytoval někdejší Hotel Metuje služby seniorům. Nyní jeho provozovatelku Marcelu Hrubou dohnala nesmlouvavá legislativa, a penzion, v němž nyní žije přes šedesát seniorů, se bude v polovině března zavírat. A možná že i dříve.

 

Nemají registraci tak musí končit

Problém je v tom, že soukromé zařízení Domov seniorů Metuj poskytuje ubytování a péči seniorům bez udělené registrace k poskytování sociálních služeb v souladu se zákonem o sociálních službách. Za absenci tohoto oprávnění už soud uložil organizaci před čtyřmi lety pokutu ve výši 250 tisíc korun. Po maratonu odvolávání přišel v prosinci definitivní hřebíček do rakve. „Krajský úřad mi krátce před vánočními svátky oznámil, že s námi zahájí další správní řízení o udělení pokuty za poskytování nelegálních sociálních služeb,“ říká ředitelka zařízení Marcela Hrubá, že tento krok neoddálila ani její snaha naplnit podmínky k udělení registrace. Mezi ně patřily například stavební úpravy, ale ty se v termínu do konce roku 2019 nepodařilo dokončit, a ani žádost o prodloužení termínu nebyla na kraji vyslyšena. „Pak nám sice termín na dokončení stavebních úprav prodloužili, ale správní řízení o pokutě přesto zahájí – a to byl ten důvod, proč jsem se rozhodla penzion zavřít,“ vysvětluje Marcela Hrubá, že čtyřmilionové náklady na rekonstrukci doplněné další pokutou by bylo nestravitelné sousto.

Další stěhování mě zničí

Informace o zavírání penzionu ale nejvíce zasáhla jeho obyvatele. V podzimu života je tak čeká další stěhování. Jednou ze služebně nejstarších obyvatelek je Věra Tauchmanová z Prahy. „Před lety jsem vážně onemocněla a v Praze jsem nemohla sehnat žádné místo, kde bych mohla být. Tady jsem v bezvadném prostředí, spokojena a opatřena,“ říká bezdětná paní, kterou v jejich 86letech děsí vidina hledání jiného bydlení. „Vstup do nového roku byl pro mě strašný. Jsem skromný člověk, ale opravdu nevím co mám dělat. Jsem konzervativní typ a takováto změna mě zničí,“ lesknou se smutně oči ženě, která má nejnižší stupeň příspěvek na péči ve výši 880 korun měsíčně.

Kraj seniory na ulici nenechá

Redakce:

Kraj seniory na ulici nenechá!!!

Pěkné předsevzetí kraje, které ve spolupráci s našim vedením města zlikvidovalo dalšího živnostníka. Hlavním důvodem je, že je toto zařízení konkurenčním zařízením městského střediska OÁZA, na které bere město dotace a kde se chystá  rozšíření střediska.

Je jasné, že na to ze svých financí naše město pod vedením nejlepšího hospodáře v novodobých dějinách nikdy mít nebude.

Při likvidaci konkurence bude získání dotace jednoduší. Kdo za touto prasárnou stojí? Je to naše zastupitelka Mgr. Jana Balcarová, ředitelka OÁZY ve spolupráci s panem starostou­.

Od samého začátku se starosta proti domu senioru Metuje stavěl velmi nepřátelsky. Naprosto stejně, jako se staví a přistupuje ke každému živnostníkovi v našem městě. Co jiného mohou také živnostníci od odboráře a lajdáka čekat.

Potěšující informace z úst naše starosty je, že se o seniory pocházející z našeho města postará, sice ještě neví jak. No a ty ostatní senioři? Ty ať táhnou odkud přišli.

Nejlepší by pro nás všechny bylo, kdyby už konečně táhnul on, odkud přišel!!!

Tomu se říká úcta ke stáří. Bravo pane starosto!!!