Jak to vidí náš zastupitel Jiří Hladík

Příspěvek uveřejněný v novinách i-DNES.cz 12.3.2019 ze strany jednoho z nejinteligentnějších zastupitelů v Novém Městě nad Metují a zároveň ředitele muzea Jiřího Hladíka.

Kouzlo referenda v demokracii

Ze 7 829 oprávněných voličů v referendu hlasovalo 3 453 občanů, tedy 44 procent. Víc než polovina Novoměstských se vůbec nevyjádřila. Sedmadvacet procent hlasovalo pro obchvat, 15 proti. „Tento výsledek představuje kouzlo referenda v demokratické společnosti, kdy i menšina dokáže zcela podle zákona převálcovat téměř tříčtvrtinovou většinu, glosoval výsledek referenda radní Jiří Hladík (Volba pro Nové Město), který hlasoval proti zařazení obchvatu do krajského územního plánu.

Tento článek byl zveřejněný v novinách ECHO v 11. čísle dne 12.4.2019 jako reakce na článek uveřejněný v novinách i-DNES.cz 12.3.2019 zastupitelem Jiřím Hladíkem

Počty zastupitele Hladíka glosa

Demokracie je věc ošidná. Různě ji vykládají dokonce ti nejrenomovanější právní experti. Nyní se k nim do diskuze o „kouzle demokracie“ přidal i zastupitel Jiří Hladík z Nového Města nad Metují za „Volbu pro Nové Město“. Rozzlobil ho totiž způsob hlasování v konaném místním referendu. Ačkoliv se ho zúčastnilo pro referendum úžasných 44% oprávněných voličů a z nich 62% hlasovalo pro obchvat, podle Hladíka tato „menšina dokáže převálcovat většinu“. Na toto „kouzlo demokracie“ se podívejme očima převálcované většiny Hladíkových nevoličů v komunálních volbách. Pro získání místa zastupitele obdržel necelých 3,5% hlasů od novoměstských občanů. Tomu by se mohlo říkat drtivé převálcování menšinou. A jak je na tom celé vládnoucí seskupení „Volba pro Nové Město“? Získala něco přes 20% hlasů od všech občanů, a přesto v zastupitelstvu má největší sílu v rozhodování. Každý rozumně uvažující člověk musí uznat, že takové úvahy o demokracii jsou hloupé. Jejich zveřejnění je v jednom pozitivní. Voliči aspoň vědí, jakého „myslitele“ si zvolili. V.Z

 

Redakce : Pane Hladíku doporučujeme vám přečíst si český volební systém, odkaz přikládáme. V případě, že nemáte internet, kontaktujte nás, rádi vám ho vytiskneme a zašleme zdarma na vaší adresu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Volebn%C3%AD_systém

Vaše redakce